Własny sklep z odzieżą używaną

Jak otworzyć sklep z odzieżą używaną?

Zakup nowych i markowych ubrań to często duży wydatek, na który nie każda osoba może sobie pozwolić. Dlatego też coraz większą popularnością cieszy się sprzedaż odzieży używanej. Otwarcie własnego sklepu tego typu to również niezwykle atrakcyjna opcja biznesowa. Jakie kroki należy podjąć, aby otworzyć sklep z odzieżą używaną? Zapraszamy do lektury!

Koszt otwarcia sklepu z odzieżą używaną

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób zwraca uwagę na świadome podejście do mody i ochronę środowiska. Sklepy z odzieżą używaną, popularnie zwane „ciucholandami”, „lumpeksami” czy „second handami”, stają się atrakcyjną alternatywą dla tradycyjnych sklepów odzieżowych. Wielu przedsiębiorców zastanawia się, jak otworzyć sklep z odzieżą używaną oraz jak zadbać o sprzedaż odzieży używanej przez Internet.

Poszczególne decyzje będą generować większe lub mniejsze koszty. Na ostateczny budżet wpływ będą miały różne czynniki np. postawienie strony internetowej, wynajem lokalu, wyposażenie, kwestie logistyczne i magazynowe itd. W przypadku sklepów stacjonarnych niezbędna może się okazać dodatkowa inwestycja w meble, regały, wieszakami, oświetlenie i nie tylko, które pomogą stworzyć atrakcyjne otoczenie dla klienta. Trzeba tutaj również doliczyć konieczność zakupu luster do przymierzalni i koszty uruchomienia kasy fiskalnej.

Sklep odzieżowy z dofinansowaniem

Dofinansowanie na sklep z odzieżą używaną w Polsce jest jak najbardziej możliwe. Istnieją liczne programy wspierające małe i średnie przedsiębiorstwa, potrzebują środków finansowych na wynajem lokalu, inwestycje związane z wyposażeniem, promocją, szkoleniami i nie tylko. Średni koszt otwarcia małego sklepu to wydatek rzędu nawet kilkunastu tysięcy złotych. 

Przed otwarciem sklepu warto zbadać dostępne możliwości, które mogą znacznym stopniu pokryć część kosztów startowych. Warto wówczas zwrócić się do różnych instytucji, takich jak Unia Europejska, lokalne samorządy czy organizacje wspierające przedsiębiorczość. Przykładowo można uzyskać finansowanie z Urzędu Pracy w postaci bezzwrotnej dotacji o wysokości do 20 tysięcy złotych. Popularnym rozwiązaniem jest też pomoc Programu Operacyjnego Kapitału Ludzkiego.

hurtownia odzieży używanej

Skąd brać towar do sklepu z odzieżą używaną?

Towar do sklepu z odzieżą używaną można pozyskać na kilka sposobów. Jednym z popularnych opcji jest zakup odzieży używanej hurtowo od dostawców specjalizujących się w odzieży używanej. Można także nawiązać współpracę z firmami zajmującymi się recyklingiem odzieży. Ważne jest, aby towar był w dobrym stanie, czytelnie oznakowany pod względem rozmiaru i ceny oraz starannie wyprasowany.

Na tym etapie należy zdecydować, czy ubrania będą sprzedawane na sztuki, czy na wagę. Dostawcą może zostać renomowana sortownia lub zagraniczne skupy. Wysoka jakość towaru to podstawa — zaleca się weryfikować, z jakiego kraju pochodzi dany towar (najlepsza będzie odzież angielska, holenderska i włoska).

Odzież sortowana a niesortowana — różnice

W sklepach z odzieżą używaną można spotkać zarówno odzież sortowaną, jak i niesortowaną. Odzież sortowana to ubrania, które zostały podzielone ze względu na rodzaj, sezon, markę czy stan. Natomiast odzież niesortowana to ta, która nie przeszła procesu selekcji i jest sprzedawana w większych partiach. Wybór między tymi dwoma opcjami zależy od strategii i preferencji przedsiębiorcy. 

Odzież sortowana to przede wszystkim doskonała jakość i brak oznak zużycia. Z drugiej strony to także często niemodne kroje i wysoka cena. Z kolei odzież niesortowana to większy zarobek dla właściciela sklepu i korzystna cena zakupu wielu ubrań. Generuje to jednak sporo pracy — odzież trzeba posortować według kategorii i uprać, a także zadbać o utylizację niepotrzebnych rzeczy. Część odzieży niesortowanej może też nie nadawać się do sprzedaży. 

Lokalizacja sklepu

Wybór odpowiedniej lokalizacji ma kluczowe ogromne znaczenie dla funkcjonowania biznesu skoncentrowanego na handlu. Sklep z odzieżą używaną najlepiej otworzyć w miejscu o dużym natężeniu ruchu pieszych lub w pobliżu centrum handlowego. Dobra lokalizacja pozwala dotrzeć do większej liczby potencjalnych klientów, co zwiększa widoczność sklepu i przełoży się na wyższą sprzedaż. 

A może sklep internetowy z używaną odzieżą?

Znaczna część potencjalnych klientów preferuje zakupy internetowe. Warto im zatem dać taką możliwość — otwarcie sklepu z odzieżą używaną online może być atrakcyjną opcją, szczególnie dla przedsiębiorców, którzy nie dysponują budżetem pozwalającym na wynajem lokalu. Sklep internetowy daje możliwość dotarcia do szerszej grupy klientów, choć mowa tutaj również o pewnych minusach, takich jak: koszty przesyłki czy ogromna konkurencja.

Niesamowicie istotne jest w tym przypadku przygotowanie odpowiednich zdjęć produktów. To właśnie dobrze wykonane zdjęcia w znacznej mierze zachęcają klientów do zakupu. Trzeba wówczas zadbać o wysokiej jakości aparat, oświetlenie, tło, kreatywne ujęcia i postprodukcję.