Odzież używana – nazwy i rodzaje odzieży typu second hand

Odwiedzając sklepy typu second hand rzadko zastanawiamy się nad tym, w jaki sposób sprzedawana odzież do nich trafia, podczas gdy dla samych sprzedawców jest to kwestia oczywista. W tym artykule uchylamy zatem rąbka tajemnicy i wyjaśniamy, z jakimi rodzajami odzieży używanej mamy do czynienia w naszych ulubionych szmateksach.

Dla przeciętnego klienta odzież używana dostępna w second handach nie różni się między sobą niczym prócz ceny (no i oczywiście wyglądu czy przeznaczenia). Mało kto z nich wie, że odzież ta różni się gatunkowo, a także pod względem kraju pochodzenia, sposobu pozyskiwania oraz metod jej klasyfikowania. Poniżej znajdziecie dokładniejsze opisy dotyczące rodzajów odzieży używanej. Ta wiedza pozwoli Wam na dokonywanie jeszcze bardziej opłacalnych zakupów.

Odzież sortowana i niesortowana

To pierwszy podział odzieży używanej dostępnej w second handach. Odzież sortowana to towar starannie wyselekcjonowany, dzięki czemu sklep ma pewność, że odwiedzający go klienci znajdą z łatwością dokładnie to, czego potrzebują. Odzież sortowana podlega podziałom ze względu na:

  • gatunek odzieży;
  • jej przeznaczenie – ubrania męskie, damskie, młodzieżowe, dziecięce, odzież XXL;
  • rodzaj ubrań – czyli podział na odzież wierzchnią, bieliznę, spodnie, spódnice, ubrania letnie czy zimowe itp..

Co oznacza z kolei pojęcie odzież niesortowana? W jej skład wchodzą używane ubrania pozyskane z od darczyńców różnych źródeł. Nierzadko są to również dodatki do odzieży, jak paski czy torebki. Najlepszej jakości niesort pochodzi z krajów takich, jak: Wielka Brytania, Niemcy, Holandia, Dania czy Włochy.

Odzież typu cream

Jest to rodzaj odzieży używanej sortowanej, ale w sposób wyjątkowo staranny. Jej nazwa pochodzi z angielskiego i oznacza „śmietankę”, czyli jak łatwo się domyślić, są to ubrania doskonałej jakości. Nierzadko jest to odzież nowa metkowana i markowa. Łatwo wśród niej znaleźć tzw. ubraniowe perełki, dzięki czemu to właśnie odzież cream znajduje najszybciej nowych właścicieli, pomimo iż nie należy ona do najtańszej. Sklepy, które zaopatrzą się w tego typu odzież, mogą być pewne sukcesu, ponieważ nierzadko są to ubrania zgodne z obecnymi trendami, co pozwala zaspokoić gusta najbardziej wymagających klientów.

Cash for clothes

To drugi typ odzieży sortowanej. Źródłem jej pochodzenia są zagraniczne punkty skupu, do których ludzie przynoszą swoje używane ubrania i otrzymują za nie symboliczne wynagrodzenie. Odzież typu cash for clothes sortowana jest na bieżąco przez przyjmujących skup, co pozwala na szybkie pozbycie się ubrań zbyt zniszczonych (porwanych, poplamionych, czy z uszkodzonymi zapięciami lub oberwanymi kieszeniami, czy metkami), by mogły cieszyć oko nowych nabywców.

Odzież typu outlet

W sklepach typu second hand znajduje się także odzież używana outlet. Co to oznacza w praktyce? Są to ubrania markowe. Często pochodzące z końcówek serii bądź nadwyżek produkcyjnych. Odzież używana outlet to również ubrania pochodzące z tzw. zwrotów konsumenckich, a także z sezonowych wyprzedaży. Jej zaletą jest dość atrakcyjna cena oraz fakt, że znajdziemy wśród nich wyjątkowe i jedyne w swoim rodzaju ciuchy. Minusem może być fakt, że będą one posiadały jakieś wady czy defekty, które, chociaż nie przeszkadzają w użytkowaniu, to zaniżają wartość takiej odzieży.

Który rodzaj odzieży opłaca się najbardziej?

Jeśli chodzi o kwestie finansowe, to najmniej kosztuje zawsze niesort. Oznacza to sporą ulgę dla portfeli zarówno klientów, jak i samych sklepów czy hurtowni odzieży używanej. Jednak towar tego rodzaju obwarowany jest sporym ryzykiem, iż nabyta w ten sposób odzież należy do niskogatunkowej, co oznacza, że szybko się zniszczy. Najwięcej kosztuje odzież używana cream, lecz inwestując w nią, zyskujemy niemal 100% pewność, że ubrania (oraz dodatki do nich) pozwolą cieszyć się swoim wyglądem przez co najmniej cały najbliższy sezon. Zdecydowanie najbardziej opłacalnym (i chodliwym jednocześnie) towarem jest odzież używana outlet. Dzieje się tak, gdyż w ofercie tego typu ubrań można znaleźć bardzo oryginalne i jedyne w swoim rodzaju modele, które wyróżniają się kolorem, fasonem czy zwracają uwagę zdobieniami. Odzież tego typu najszybciej trafia do tych klientów, którzy lubią bawić się modą, a poprzez oryginalne stylizacje podkreślają swoją osobowość.