Czyściwo bawełniane – rodzaje i zastosowanie
Co to jest czyściwo bawełniane?
Czyściwa bawełniane powstają ze zużytych tekstyliów bawełnianych albo mających w składzie znaczną ilość tego surowca. Niezbędne są wszędzie tam, gdzie w grę wchodzi konieczność nieustannego sprzątania znacznych powierzchni ubrudzonych chemikaliami albo doprowadzania do porządku trudno dostępnych elementów maszyn. Idealnie chłonne czyściwo oddaje nieocenione usługi.
Czyściwa pochodzenia włókninowego, zwłaszcza z włókien naturalnych, są maksymalnie chłonne. Co ważne, pozyskiwane na drodze recyklingu czyściwa są jednorazowe – oznacza to, że zużytej partii czyściwa nie trzeba prać ani suszyć (suszące się szmaty to kłopot higieniczny i estetyczny). Po sprzątaniu ulega ono utylizacji. Czyściwa bawełniane produkuje się z tkanin i dzianin białych oraz kolorowych. W zależności od składu barwnego i materiałowego czyściwa, przeznaczone jest ono do absorbowania innych substancji chemicznych.
Czyściwa przemysłowe to idealne rozwiązanie dla firm, zakładów przemysłowych, punktów usługowych oraz gastronomii i służby zdrowia. Wśród zalet tego rodzaju materiałów do czyszczenia wymienić należy ich recyklingowe pochodzenie, jednorazowość (nic nie trzeba prać ani suszyć – zużyte ściereczki z czyściwa podlegają utylizacji) oraz niesamowitą chłonność pomagająca poradzić sobie z najbardziej nawet kłopotliwymi substancjami. Używanie czyściw często ogranicza konieczność zatrudniania dodatkowego personelu sprzątającego, bo każdy z pracowników jest w stanie zadbać o swoje stanowisko pracy sam. Wszechstronne zastosowanie czyściw czyni z nich doskonałą alternatywę dla zwykłych szmat i ścierek, a właścicielom sklepów i hurtowni z używaną odzieżą otwiera możliwość racjonalnego pozbycia się tzw. resztek posklepowych, z którymi nie wiadomo, co zrobić.
Czyściwa bawełniane białe i kolorowe
Białe czyściwa bawełniane powstają z niebarwionych tekstyliów jak T-shity, prześcieradła, pieluchy, obrusy, koszule. Brak barwników w produktach podlegających recyklingowi oraz sprasowywaniu do postaci czyściwa to gwarancja, że nie dojdzie do reakcji między barwnikami a substancjami chemicznymi, które przy ich pomocy ścieramy, absorbujemy, neutralizujemy. Czyściwa kolorowe mogą farbować, niepotrzebnie brudząc ręce osoby sprzątającej albo czyszczone powierzchnie.
Producenci czyściw bawełnianych opisują swoje produkty bardzo precyzyjnie, wskazując na ich chłonność, grubość oraz właśnie skład kolorystyczny. Znajdziemy więc czyściwa kolorowe, jasne i białe. Niejednokrotnie producent podaje także z jakiego rodzaju tekstyliów czyściwo powstało – czy są to ubrania, czy np. ręczniki i szlafroki frotte albo wyselekcjonowane T-shirty. Takie szczegółowe informacje ułatwiają dobór czyściwa do profilu działalności oraz zapobiegają kłopotom z ewentualnymi odbarwieniami czy groźniejszymi rekcjami chemicznymi.
Obok czyściw stuprocentowo bawełnianych, na rynku znajdziemy także czyściwa mieszane o różnych proporcjach bawełny i tworzyw sztucznych. Czyściwa mieszane nie są tak chłonne i bezpieczne dla czyszczonych powierzchni.
Jak odpowiednio dobrać czyściwo do profilu działalności?
Obok czyściw bawełnianych mamy też do dyspozycji czyściwa celulozowe (papierowe). Czyściwa włókninowe wykorzystywane są w warsztatach samochodowych, zakładach produkcyjnych, tokarniach, ślusarniach, ale także szpitalach czy placówkach zborowego żywienia. W warsztacie samochodowym sprawdzą się czyściwa tekstylne kolorowe. Kiedy w grę wchodzi lakiernia czy drukarnia, bezpieczniej postawić na czyściwa bawełniane białe. Także sprzątanie biur, mycie okien oraz innych powierzchni szklanych wymaga czyściwa bez barwników. Natomiast w gastronomii oraz w służbie zdrowia (szpitale, przychodnie) lepsze jest czyściwo papierowe. Dzięki zastosowaniu do produkcji technologii hybrydowej, przemysłowe czyściwo celulozowe jest wytrzymałe, nie rozmaka, nie rozwarstwia się.
Niektóre czyściwa dla branży medycznej są barwione na różne kolory, które różnicują ich przeznaczenie, zapobiegając krzyżowemu przenoszeniu zakażeń. Te kolorowe czyściwa wytwarzane się z wiskozy i poliestru oraz pakowane w wygodne jednorazowe opakowania.
Z czego i w jaki sposób pozyskuje się czyściwa bawełniane?
Czyściwa bawełniane pozyskuje się ze zużytej odzieży oraz innych tekstyliów, które nie nadają się już do sprzedaży hurtowej ani detalicznej. Po dezynfekcji oraz praniu w certyfikowanych pralniach chemicznych, trafiają one do zakładów przetwórczych, w których są cięte, pozbawia się jej zamków, guzików oraz wszelkich twardych elementów oraz sprasowuje do postaci brykietów, a następnie tnie na małe ściereczki (40×40 lub 50×50 cm). Potem znów są brykietowane przez prasę hydrauliczną.
Najcenniejsze i najbardziej chłonne są właśnie czyściwa bawełniane. Domieszka tworzyw sztucznych znacznie osłabia chłonność, a co za tym idzie – decyduje o niższej cenie czyściwa. Czyściwa bawełniane mają zdolność wchłaniania smarów, olejów, farb, opiłków a także kleistych substancji, jak płyn hamulcowy. Wysokiej jakości czyściwa włókninowe – bawełniane białe albo celulozowe – zaliczane są do czyściw odpowiednich do stref, w których niedopuszczalne jest zostawianie pyłów, np. do zakładów optycznych.
Jakie powierzchnie możemy czyścić za ich pomocą?
Czyściwa bawełniane nadają się do każdego rodzaju powierzchni. Należy jednak pamiętać, że obok rodzaju powierzchni o ich zastosowaniu przesądza też rodzaj zbrudzeń. Mięsiste i chłonne czyściwa z bawełny wielokolorowej nadadzą się do sprzątania warsztatu samochodowego i wycierania smaru czy płynu hamulcowego. Czyściwa bawełniane białe przydadzą się wszędzie tam, gdzie w grę wchodzą powierzchnie szklane oraz chemikalia mogące wejść w reakcję z barwnikami z tkanin czy dzianin wykorzystanych do produkcji czyściwa. Z kolei gastronomia i branża medyczna preferują wysokogatunkowe czyściwa celulozowe. Czym innym czyści się maszyny z zewnątrz, czym innym wewnętrzne powierzchnie ich elementów składowych – te często wymagają czyściw bezpyłowych.
Wysoka chłonność czyściw włókninowych sprawia, że zużywa się ich mniej niż zwykłych ścierek albo ręczników papierowych. Korzystanie z czyściw oznacza więc walor nie tylko higieniczny, ale i ekonomiczny.
Co wpływa na cenę czyściwa?
Na cenę czyściwa wpływa oczywiście jego jakość. Wstępnie segregowane oraz pozbawiane twardych elementów wysokogatunkowe czyściwa bawełniane wymagają nakładu pracy większej liczby osób. Czyściwa z tkanin i dzianych mieszanych lub syntetycznych są znacznie tańsze. Chociaż cena czyściwa nie jest wysoka, jest to jeden ze stałych wydatków ponoszonych przez warsztaty czy zakłady produkcyjne. Stałych – a więc w ogólnym rozrachunku znacznych. Dlatego warto zaopatrywać się w różnego rodzaju czyściwa włókninowe. Tam, gdzie to niezbędne, używamy czyściwa najwyższej jakości, żeby niczego nie uszkodzić, nie porysować, nie doprowadzić do przebarwień i innych reakcji chemicznych. Ale nie zawsze i nie do wszystkiego potrzebujemy droższego i wysokiej jakości czyściwa. Tam gdzie się da, można zastosować tańsze i gorszej jakości.
Pozostań w zgodzie z ekologią
Czyściwa produkowane z resztek to ekologiczna inicjatywa. Łatwo wyobrazić sobie, co stałoby się z resztkami tekstyliów, które nie byłyby przerabiane w żaden sposób i zalegały w hałdach na lokalnych wysypiskach śmieci. Dzięki recyklingowi raz jeszcze mogą zostać wykorzystane w sensownym celu, a potem trafiają do utylizacji. Używanie czyściw to nie tylko wygoda, ale także życie zgodne z ekologicznymi standardami. Jeśli naprawdę zależy nam na dobru środowiska naturalnego, planujmy także większe zakupy czyściwa raz na jakiś czas wprost z dowozem do naszego warsztatu czy restauracji. Im większą partię czyściwa zamawiamy, tym większa szansa na niższą cenę za kilogram.
Czyściwa powinny mieć certyfikaty jakości. To kwestia bezpieczeństwa: certyfikowane czyściwo jest przyjazne dla środowiska (znak jakości Der Blue Engel albo EU Ecolabel) oraz dla użytkowników i dla czyszczonych powierzchni. Czyściwa bawełniane to czyściwa o najwyższej jakości, przydatne wszędzie tam, gdzie higieniczne warunki pracy są absolutnie niezbędne.