Jak wyczyścić kurtkę skórzaną z lumpeksu?
Znalazłaś ją przypadkiem. Wisiała na końcu wieszaka, jakby czekała właśnie na Ciebie – skórzana kurtka z lumpeksu, pachnąca (niestety nie tylko) historią, z pięknie postarzanymi szwami i klasycznym krojem. Kosztowała mniej niż pizza, a wygląda jak z butikowego showroomu.
Jednak Twoja radość miesza się z niepokojem. Czujesz zapach stęchlizny, w kieszeniach kurtki jest sporo kurzu, a na skórze jest sporo tłustych plam. Czy można ją jeszcze uratować? Jak wyczyścić kurtkę skórzaną z lumpeksu, by jeszcze się do czegoś nadawała? Zawarliśmy dla Ciebie sprawdzone porady, dzięki którym przywrócisz jej dawny blask!
Jak rozpoznać, czy masz do czynienia z kurtką skórzaną?
Zanim chwycisz ściereczkę, by wyczyścić kurtkę skórzaną, wcześniej dokładnie się jej przyjrzyj. Markowa odzież używana zasługuje, by poznać jej charakter, czyli typ skóry. Bez tego możesz skórzaną kurtkę po prostu zniszczyć, a tego przecież nie chcemy.
Pierwszy krok – sprawdź powierzchnię kurtki i upewnij się, jaka to skóra. Jeśli metka przetrwała czas i wielokrotne pranie, jesteś na dobrej drodze. Skóra naturalna w dotyku jest nieco chłodna, ma wyczuwalną fakturę, bywa też niejednolita. Jej powierzchnia zmienia kolor przy nacisku, czasem nawet „skrzypi”. Natomiast ekoskóra jest zwykle gładka, bardziej plastikowa, a z wiekiem się łuszczy, zamiast nabierać charakterystycznej dla skóry naturalnej patyny.
Jeśli masz to szczęście i znalazłaś skórzaną kurtkę pora na dokładniejsze poznanie charakteru. Nubuk i zamsz są miękkie, matowe i chłoną wodę. Jednocześnie są najbardziej wymagające w czyszczeniu. Skóra licowa, czyli klasyczna, błyszcząca, jest grubsza i nieco bardziej sztywna. Skoro masz już za sobą ustalanie wariantu skóry, pora na przyjrzenie się dostępnym metodom na czyszczenie kurtki skórzanej.
Ręczne czyszczenie kurtki skórzanej krok po kroku
Dla niektórych proces, jak wyczyścić kurtkę skórzaną z lumpeksu może wydawać się prosty – woda, miękka szmatka i po sprawie. Ale to błąd! Czyszczenie skóry jest bardziej wymagające. Oto instrukcja krok po kroku!
Wietrzenie kurtki skórzanej
Tak, tak, dobrze czytasz. Aby wyczyścić kurtkę skórzaną, musisz usunąć z niej woń magazynu, wilgoci i wyraźny zapach stęchlizny (a większość będzie je miała). Zawieś ją na solidnym wieszaku w przewiewnym miejscu – najlepiej na balkonie albo pod zadaszeniem. Pamiętaj, że skóra naturalna nie lubi ani promieni słonecznych, ani źródeł ciepła oraz nadmiernej wilgoci.
Kolejnym krokiem powinno być dokładne sprawdzenie metki i kieszeni kurtki. Dokładnie wywiń je na lewą stronę i wytrzep. Rozłóż też rękawy i przejrzyj materiał pod światło. Zobaczysz pewnie drobne plamy i inne przybrudzenia.
Czyszczenie kurtki ze skóry licowej
Przechodzimy do sedna – jak wyczyścić kurtkę skórzaną z lumpeksu. Skóra licowa jest najbardziej wyrozumiała i wiele wybacza. Sięgnij po bawełnianą ściereczkę, lekko zwilż ją czystą wodą z niewielką ilością szarego mydła. Pamiętaj! Nigdy nie zaczynaj od widocznej strony. Zawsze testuj wszystko na niewidocznym fragmencie kurtki, pod kołnierzem lub wewnątrz mankietu.
Delikatnie przetrzyj powierzchnię kurtki okrężnymi ruchami bez nacisku. Nie używaj nadmiaru wody, bo moczenia skóry może ją na trwale zdeformować. Tłuste plamy możesz posypać mąką ziemniaczaną, która wchłonie tłuszcz. Po kilku godzinach usuń ją suchą szmatką. Jeśli tłuste plamy nie zeszły możesz wykonać delikatny roztwór wody z sodą oczyszczoną i przetrzeć plamy jeszcze raz.
Czyszczenie nubuku i zamszu
Te dwa rodzaje skóry wymagają innego podejścia. Są chłonne, matowe, bardziej podatne na uszkodzenia. W tym przypadku nie ma miejsca na wilgoć. Aby wyczyścić skórzaną kurtkę z nubuku lub zamszu potrzebujesz szczoteczki z miękkim włosiem, lub specjalnej gumki do zamszu. Przesuwaj nią po powierzchni kurtki w jednym kierunku. W ten sposób podniesiesz meszek i usuniesz zabrudzenia, zamiast je wetrzeć.
Jeśli kurtkę skórzaną z lumpeksu prześladuje charakterystyczny zapach, wsyp do małego bawełnianego woreczka sodę oczyszczoną i umieść go w kieszeniach. Nie dotykaj zamszu sodą oczyszczoną bezpośrednio, bo w ten sposób skóra mogłaby się odbarwić lub stwardnieć.
Regeneracja po czyszczeniu
Bez względu na rodzaj skóry, po zakończeniu czyszczenia najlepiej dać jej odpocząć. Znowu przyda się przewiewne miejsce, by tam powiesić na wieszaku skórzaną kurtkę. Taki odpoczynek powinien trwać co najmniej kilka godzin. Po tym etapie możesz przejść do pielęgnacji skóry. Samo jej wyczyszczenie jest tylko połową sukcesu.
Pielęgnacja skóry po czyszczeniu
Wiesz doskonale, jak wyczyścić kurtkę skórzaną z lumpeksu. Dlatego teraz zajmiemy się jej pielęgnacją. To potrzebne, by służyła przez kolejne miesiące, a nawet lata. Pora na preparaty, które chronią skórę i zabezpieczają ją przed wilgocią oraz plamami. Oto kilka kroków, które warto zrobić po czyszczeniu kurtki:
- Upewnij się, że kurtka jest sucha.
- Nałóż niewielką ilość kremu lub balsamu na miękką szmatkę – nigdy na powierzchnię kurtki.
- Delikatnie przetrzyj powierzchnię kurtki okrężnymi ruchami unikając nacisku.
- Pozostaw kurtkę na kilka godzin, by wyschła.
- Po wyschnięciu wypoleruj skórę licową miękką czystą szmatką.
- W przypadku zamszu i nubuku zastosuj spray i rozpylaj go z odległości ok. 30 cm.
Kiedy oddać kurtkę w ręce specjalisty?
Czasem domowe metody na skórzaną kurtkę nie wystarczą – potrzeba jej czegoś więcej. Jeśli kurtka ma trudne do zidentyfikowania plamy (olej silnikowy, stara pleśń lub głębokie zabrudzenia w newralgicznych miejscach) domowe eksperymenty mogą nie dać rady. Uszkodzenie struktury skóry również wymaga profesjonalnej renowacji.
Specjalista z pralni chemicznej lub zakładu renowacji skóry oceni stan materiału, dobierze właściwe preparaty, a jeśli trzeba – wykona naprawy. Skórzaną kurtkę nawet w ciężkim stanie da się uratować. Taka renowacja jest wskazana nie tylko przy codziennym użytkowaniu. Jeśli chcesz sprzedać czystą i pachnącą skórzaną kurtkę warto oddać ją do specjalisty.
Usuń nieprzyjemne zapachy i plamy ze skórzanej kurtki!
Nie pozwól, by opowieść zawarta w Twojej nowej kurtce została zapomniana! Skorzystaj z naszych porad i daj jej nowe życie już teraz!