legalna sprzedaż odzieży używanej

Jak legalnie sprzedawać używane rzeczy?

Legalna sprzedaż używanych ubrań nie jest trudna. Wystarczy dokładnie poznać zasady podatkowe związane z pozbywaniem się noszonej odzieży. W niektórych przypadkach nie trzeba rejestrować działalności gospodarczej, inne sytuacje wymagają już legalizacji. Przeczytaj więcej, by nie dać się zaskoczyć przez Urząd Skarbowy!

Sprzedaż używanych rzeczy – kiedy trzeba zapłacić podatek?

Odpowiedź jest prosta – w momencie powstania znamion handlu. Nie chodzi przy tym o jednorazową sprzedaż noszonej bluzki czy spodni. Jak legalnie sprzedawać używane rzeczy, żeby nie narazić się na kontrolę? Uiszczenie podatku jest wymagane gdy:

  • sprzedaż jest regularna;
  • działalność przynosi zysk (sprzedajesz drożej, niż kupujesz);
  • zysk jest wyższy niż 50% wynagrodzenia brutto na dany rok (aktualnie 1800 zł brutto).

Dlatego sprzedaż używanych ubrań nie dla każdego jest atrakcyjna. Sporadyczne wystawianie odzieży używanej na przydomowy komis to w pełni legalna praktyka. Jednak sprzedaż rzeczy używanych każdego tygodnia i widoczne zyski to podstawy do założenia działalności gospodarczej. Wlicza się w to oczywiście też sprzedaż ubrań używanych przez internet za pośrednictwem popularnych platform z ogłoszeniami.

Ile podatku od sprzedaży rzeczy używanych?

Jeśli chcesz zarejestrować firmę, musisz wybrać formę rozliczenia. Jak sprzedawać używane rzeczy po najniższych kosztach podatkowych? Dobrą opcją jest wybór rozliczenia na podstawie ryczałtu ewidencjonowanego. To świetna opcja na sprzedaż używanych ubrań a podatek wynosi jedynie 3%. Wadą takie rozwiązania jest brak możliwości odliczenia kosztów (paliwo, rata leasingu, koszt wynajmu lokalu) od podatku.

Do jakiej kwoty można sprzedawać bez podatku?

Chcesz wiedzieć, jak sprzedawać używane rzeczy i nie płacić podatku? Wystarczy, że każdego miesiąca nie osiągniesz kwoty 1800 zł brutto na sprzedaży odzieży. Ma to związek z tzw. nierejestrowaną działalnością gospodarczą. Do tej kwoty (liczonej każdego miesiąca) możesz bez przeszkód wykonywać sprzedaż używanych ubrań. Warunkiem pełnej legalności procesu jest rozliczenie podatku VAT od sprzedaży, który należy uwzględnić w zeznaniu podatkowym PIT.

Jak rozliczać sprzedaż rzeczy używanych?

W przypadku wyboru ryczałtu ewidencjonowanego możesz prowadzić uproszczoną księgowość samodzielnie. W takiej sytuacji sprzedaż rzeczy używanych księgujesz w rubrykach określających każdy poziom opodatkowania (odzież używana 3%). Twoja działalność zapewne odbywa się (lub będzie się odbywać) w formie sprzedaży pojedynczych sztuk, dlatego sprzedaż używanych rzeczy w internecie czy stacjonarnie powinna być księgowana w każdym wersie dla danej sprzedaży.

Sprzedaż używanych rzeczy – kiedy trzeba zarejestrować działalność?

Gdy prowadzisz sklep w sieci lub stacjonarny komis rzeczy używanych, możesz zarejestrować działalność. Nie masz takiego obowiązku, gdy Twoje zyski nie przekroczą 50% minimalnego wynagrodzenia brutto w danym roku podatkowym (1800 zł na rok 2023). Oczywiście nie zwalnia Cię to od odprowadzenia podatku VAT w końcoworocznym zeznaniu podatkowym PIT.